Eğlence

wtcN, Twitch yayınında elo boost günlerinden bir anısını anlattı

wtcn ve Uthenera, League of Legends’ın ilkel çağlarından kalma anılarını Twitch yayını esnasında anlattı.

Türkiye’nin önde gelen yayıncılarından Ferit “wtcN” Karakaya, geçtiğimiz günlerde yayını esnasında eski elo boost günlerinden bir anısını anlattı. Eski profesyonel League of Legends oyuncularından biri olan wtcN, o günün şartlarında para kazanabilmek adına bu yolu tercih etmeye mecbur kaldığını dile getirmişti.


Ferit, o zamanın şartlarında düşük maaş dolayısıyla sadece kendisinin değil, birçok oyuncunun da bu yola başvurduğu söylemişti. (Ferit banlandıktan hemen sonra 8 oyuncu daha elo boost yüzünden banlandı) Oyuncuların haklarını alamamaları dolayısıyla başvurdukları bu yol her ne kadar doğru bir tercih olmasa da, bugünün şartlarına bakıldığında bu sorun aşılmış gibi görünüyor. Peki nedir bu elo boost?

Elo boost nedir?

Kelimeleri ayrı ayrı ele alacak olursak elo: sıralama puanı, boost ise yükseltmek anlamına geliyor. League of Legends oyunu içerisinde elo boost, kısaca lig yükseltimi olarak tanımlanıyor.

Örneklendirmek gerekirse; düşük liglerden çıkamayan oyuncular, para karşılığında küme atlamak için hesaplarını bir başka kişiye veriyor. Buna da elo boost deniyor.

“Ban bir çözüm değil.”

Bu sözler Ferit “wtcN” Karakaya’ya ait. Aslında ban Ferit için ban bir çözüm olmuş gibi görünüyor. Profesyonel League of Legends kariyerinin ardından başladığı yayıncılık kariyerine istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Günümüzde Ferit’in Türkiye’nin en başarılı yayıncılarından biri olduğunu kabul etmeyecek yoktur diye düşünüyoruz. Yayın içeriklerinden hoşlanmasanız bile istikrarı ve gelişim süreci ne olursa olsun saygıyı hak ediyor.

Ferit Karakaya, bir yayını sırasında, Şükrü (Uthenera) ile birlikte geçmişteki elo boost dönemlerine ait bazı anılarını anlattı. Elo boost’un çok strestli bir iş olduğunu söyleyen ünlü yayıncının söylemleri şu şekilde:

“Sene 2014, o zamanlar Şampiyonluk Seviyesi (challenger) yeni çıkmış. Ligdeki ilk 50 challenger hesabın otuzu bize ait, bizim çıkardığımız hesaplar. Gerçekten berbat bir iş bu elo boost işi. Büyük sabır gerektiriyor. Çok stresli iş.

O zamanlar mmr’ı bugda kalmış hesaplar vardı. 99 puana kadar çıkarıyorduk ancak 100 puan olmuyordu. Kazansam bile gizli elodan dolayı +1 puan gelmiyordu. Özellikle o hesaplara denk geldiğimizde kafayı yiyorduk. Oyun kazanıyorsun +0, kaybediyorsun -25. Kanser oluyorduk.”

Şükrü “Uthenera” Şentürk

Şükrü (Uthenera): “Polisin biri challenger olmak için hesabı verdi. Hesabın mmr’ı o kadar kötü ki puan gelmiyor. 10 oyun üst üste kazanıyorum puan gelmiyor. Artık ben uğraşamıyorum diye Berkay ve Furkan’a verdim. Arka arkaya 15 oyun kazandılar, çıkmıyor bu hesap diyerek geri verdiler.”

wtcn: O hesaba zaten herkes girdi. Stans girdi, ben girdim, Berkay girdi, Furkan girdi, sen girdin, Hakan girdi…

Şükrü: En komiği en son öyle bir hırs yaptım ki 24 saat uyumamıştım. Tek başıma oynayarak hesabı kasmaya çalışıyordum. Millet maç satıyor birbirine arkadaşlarını challenger seviyesine yükseltmek için. Hesabı yükseltmeye çalıştığım maçlardan sonuncusunu oynarken kendi hesabım challengerdan düştü. Hatırlatığım elo boost ile ilgili en korkulu rüyam odur.

wtcn: Hesabın sahibi polis. Normalde hesap çıkmadığı zaman, hesabın sahibine “kardeş bu hesap çıkmıyor, yapacak bir şey yok” diyerek geri veriyorduk. Ama şimdi polis olunca öyle diyemiyoruz. Korku da var. O yüzden sıkıntıydı.

Şükrü: Adam kibar biriydi. Kardeşim yaparsınız siz, ben inanıyorum diyordu.

Daha önce denk gelmediyseniz ve kendisini tanımıyorsanız, Ferit’in yayınlarını şuraya tıklayarak takip edebilirsiniz. Sizi seviyeli ve sıcacık bir ortamın karşılayacağından şüpheniz olmasın.

Yorum Yaz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

BENZER İÇERİKLER