PUBG

8 madde ile PUBG Mobile ve PUBG PC temel arasındaki farklar

2018’in en sevilen oyunu PUBG’nin Mobile ve PC versiyonu arasındaki en temel 8 farkı sizler için derledik.

PlayerUnknown’s Battlegrounds 2018 yılının en popüler ve çok yönlü mobil oyunu ilk kez PC versiyonunda piyasaya sürüldü. Zaman içinde, oyunun popülaritesi düşünüldüğünde, geliştiricileri PUBG Mobile olarak bilinen mobil sürümünü yayınlamaya karar verdi.


Mobil versiyonun hayata geçirilme kararı Tencent şirketinin büyük bir başarıya ulaşmasını sağladı. Oyun, 2018 yılında oyun pazarında yükseldi ve bu yıl içinde de devam eden trendini sürdürüyor. Mobil versiyon kayıtlı 400 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve kullanıcı sayısı hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor.

Bununla birlikte, PUBG’nin PC versiyonu ve en son mobil versiyonu bazı oyun içi farklılıklara sahip. Farklılıklar grafik ve oyun tasarımı açısından. PUBG severler için iki oyun arasındaki farklılıklara göz attık. İşte PUBG Mobile ve PUBG PC arasındaki farklılıklar.

Grafikler

PUBG Mobile ve PUBG PC arasındaki ilk ve en önemli fark grafikler. PUBG’nin mobil versiyonu genellikle dünyadaki standart akıllı telefonların özellikleri göz önüne alınarak tasarlanan düşük kaliteli grafiklerle çalışıyor.

Öte yandan, PUBG PC, oyun deneyimine rahatlatıcı bir dokunuş katan yüksek kaliteli grafiklerle çalışıyor. Bu Battle-Royale oyununun PC versiyonu oldukça etkileyici. Bu iki sürümün grafikleri aslında büyük bir fark yaratıyor. Cep telefonunda oyun 480p iken PC’de aynı oyun 720p ve 1080p gibi yüksek kaliteler oynanabiliyor.

İç Tasarım

Temel grafik farkının yanı sıra, PUBG Mobile ve PUBG PC arasındaki önemli bir fark iç tasarım. PUBG Mobile ve PUBG PC’de tasarlanan evler farklı. PUBG Mobile’da evlerin oda ve kapıları ile alanların duvarları oldukça normaldir. Ancak, PUBG PC’de evlerin içinde bazı ek duvarlar ve kapılar vardır. PUBG PC Erangel Haritası‘ndaki büyük odalar daha küçük çoklu odalara bölünmüş halde.

Oyun Güncellemeleri

Her 2-3 ayda bir, Tencent PUBG Mobile ve PUBG PC güncellemelerini yayınladı. Bu iki oyun sürümünün güncellemeleri arasındaki en büyük fark güncellemenin boyutu oldu. PUBG Mobile 1.6 GB‘lık bir akıllı telefon oyunu olduğundan, bu mobil versiyonun güncellemeleri genellikle 1 ile 1,5 GB arasındadır.

Oysa PUBG PC 19GB‘lık bir oyun ve güncellemeler normalde 10 GB’ı geçmektedir. Ancak Vikendi Haritası’nın son güncelleme 15 GB oldu.

Eğitim Alanı

Eğitim Alanı PUBG PC’de Camp Jackal olarak isimlendiriliyor ve PUBG Mobile’ın eğitim alanına kıyasla oldukça büyük. Eğitim kampı, oyuncuların yeteneklerini ve silahlarını denedikleri bir moddur. Ayrıca, oyunu bilmeyenler araba ve bisiklet sürebilirler. 🙂

Silahların Geri Tepmesi

PUBG Mobile’da silahların geri tepmesi çokta büyük zorluk değil. AKM, DP-28, M416 vb. herhangi bir silah kolayca kontrol edilebilir. Ancak, PUBG PC’de silahların geri tepmesi daha büyük sorun. PUBG Mobile’da bir profesyonel olsanız bile, PUBG PC’deki silahları kullanırken büyük zorluklarla karşılaşacaksınız.

PUBG PC’de ayak izi yok!

PUBG Mobile oynuyorsanız, düşmanları tespit etmek hiç de zor bir iş değil. Ancak, bilgisayarınızın ekranında oturuyorsanız, yüksek kaliteli bir kulaklık taşımalısınız, çünkü haritadaki ayak izlerini göremezsiniz.

PUBG PC’de şüphe duyduğunuz her ses yalnızca kulaklarla fark edilebilir. Bir mermi işaretlerini, ayak izlerini ve bir araca yaklaşan düşmanları görme gibi bir seçenek yok. Bu nedenle PUBG PC’yi kaliteli bir kulaklık olmadan oynamak her zaman zor.

FPS

PUBG Mobile’daki saniye başına kare (FPS) 60 fps‘dir. PC’de 60 fps’yi aşmadan PUBG’yi oynamanız neredeyse imkansız. Hatta, PUBG PC’de 60 fps oynanamaz olarak kabul edilir.

Ortalama olarak, 90-100 fps arası oynanır ve en fazla 136 fps‘ye ulaşır. Eğer bilgisayarınız kötü durumda ise 300 fps‘yi aşabilir ve oyunu oynamanız neredeyse imkansızlaşır.

PUBG PC’de bot yok!

PUBG Mobile’da oyun sırasında oyuncular birçok “bot” ile karşılaşılıyor. PUBG Mobile, bir noobun ilk galibiyetini kolayca alabileceği şekilde tasarlanmıştır. Bir takımda, solo ya da ikilide oynasanız bile, PUBG Mobile’da en az 3-4 ‘bot’ ile karşılaşırsınız.

PUBG PC’deyken ‘Bot’ diye bir şey yok. Oyundaki oyuncular klavye ve fare ile oyun oynamaktan gerçekten keyif alan insanlar. PUBG PC’de, bir noob ile kapışma olasılığı, PUBG Mobile ile karşılaştırmalı olarak düşük bir şans.

Yorum Yaz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER