League of Legends

LoL yükleme ekranı, Rek’Sai, Yenilmez ve 9.3 değerlendirmesi

9.3 yama değerlendirmesi ve yeni yükleme ekranı neden gelmedi?

Yükleme ekranı

İlk yükleme ekranı güncellemesi Kuzey Amerika sunucularına getirildi. Şu anda karşılaşılan birkaç sorunu çözülmeye çalışılıyor. Her şey yoluna girdiğinde, yeni yükleme ekranı diğer sunucularada eklenecek. Ayrıca takım sohbet penceresi gibi bazı ek özellikleri de önümüzdeki yamalarda yükleme ekranında göreceğiz. Bu yamalar, gerekli bazı diğer değişiklikleri yapmak için de harika bir fırsat olacak.


Rek’Sai

Şu anda Rek’Sai üstünde yürütülen bir çalışma var ve Riot bu değişiklikleri 9.4’e yetiştirmeyi umuyor. Odaklandıkları nokta, şampiyonun gücünü arttırmaktan ziyade oynanış hissiyatını geliştirmek. Rek’Sai için yapmak istedikleri bir diğer çalışma da gücünü farklı noktalara kaydırarak ortalama MMR düzeylerinde biraz zayıf, yüksek MMR düzeylerindeyse güçlü olmasının önüne geçmeye yönelik olacak. Bazı netlik veya yaşam kalitesi değişikliklerinin Riot’a bu konuda yardımcı olabileceğini düşünüyorlar. Tabii Riot’un beklentisi gelecekte ayrı bir çalışma yapmalarının gerekeceği yönünde.

Rek’Sai’ye yapılacak en büyük değişikliklerse şöyle:

 • R’den kaçmak sadece daha uzaktaki bir noktaya ışınlanarak mümkün olacak (1000 birim veya daha fazlası, böylece yetenek diğer hedefli atılmalar gibi çalışacak).
 • Gömülüyken kullanılan Q, tıpkı diğer yetenekler gibi 25 Öfke sağlayacak.

Bunlarla birlikte başka küçük değişikliklere de olacak. Mesela Öfke göstergesi doluyken renk değiştirecek, Sarsıntı Duyusu şampiyonlar için daha net görsel efektlere sahip olacak ve otomatik olarak gömülü bir şekilde dirileceksiniz.

Yenilmez

9.4’te gelmesi muhtemel bazı rün değişiklikleri var. Bunlar, sorun çıkaran hasar durumları ve yeterli savunma seçeneğinin bulunmaması üzerine yapılan çalışmaların bir parçası olarak görülebilir. Tutuştur/Çarp geliştirmelerine gelen değişiklikler, kritik vuruş eşyalarına yönelik ayarlamalar ve Brand ya da Zyra gibi hasarı son derece yüksek şampiyonların zayıflatılması gibi çalışmalar da bunlara dahil. Çalışmalar Yenilmez’e özgü bazı sorunları da çözmeye yönelik. Bunlar:

 • Yenilmez seçmiş bir şampiyona karşı mücadele etmek için yeterli miktarda zaman aralığı bulunmuyor (rün neredeyse her zaman etkin).
 • Yenilmez, bazı şampiyonların yetenek setlerinde bulunması istenen zayıf yönleri kapatmakta biraz fazla etkili (özellikle de tanklara karşı sorunlar çıkarıyor).
 • Sürekli hasar sağlaması gereken bir rün olan Yenilmez, çoğu zaman anlık hasar veriyor.

Bu sorunları çözmek için izlenilen yol şöyle:

 • Şampiyonlara büyü veya yeteneklerle hasar verdiğinizde değişken yük sağlayacak. Bu sayede verdiği hasar ertelenecek ve minyonlarla çatışarak hazırlanamayacak.
 • Artık gerçek hasar dönüşümünü tetiklemek için azami yük gerektirecek (şimdilik 5) ve rün şampiyonlara verilen hasarın %20’si yerine %10’unu gerçek hasara dönüştürecek. Böylece Yenilmez’in savunmaları tek başına yok sayma becerisini azaltıyoruz. Tabii rünün yine de savunmaya ağırlık veren rakiplere karşı başvurabileceğiniz bir çare olarak kalmasını umuyoruz.
 • Azami yüke ulaşıldığında, dönüştürdüğü gerçek hasar miktarı kadar iyileşme sağlayacak. Böylece kullanıcıları büyük miktarda hasar vererek savaşları çabucak bitirmek yerine, uzun süren savaşlarda daha iyi hayatta kalabilecek.

9.3 değerlendirmesi

 • Akali – Beklediğimiz gibi epey zayıfladı. Şampiyonu uygun bir şekilde güçlendirmek için izleyeceğimiz adımlara karar verdikten sonra çalışmalara başlamayı planlıyoruz (yeniden büyük bir sorun hale gelmesini istemiyoruz). Şu anda durumu inceliyoruz ama değişiklikleri ne zaman getireceğimiz belirsiz (9.4’ten ziyade 9.5’te gelmesi daha olası).
 • Kai’Sa – Eşya değişikliklerinden sonra zorlanmaya başladığını gözlemledik. Bu durumun eşya değişikliklerinden mi, yoksa yeni ideal diziliminin henüz belirlenmemesinden mi kaynaklandığından emin değiliz. Yeteneklerini geliştirmesi için belirli niteliklere sahip olması gerektiğinden, eşya değişikliklerinden diğer şampiyonlara göre daha fazla etkilenmesinin normal olduğunu düşünüyoruz. Gerekirse Kai’Sa’yı güçlendirmeye gidebiliriz; fakat önce oyundaki durumunu biraz daha incelemek ve değişikliklere adapte olması için ona biraz zaman tanımak istiyoruz.
 • Yasuo – Yine beklediğimiz gibi, kritik vuruş eşyalarına gelen değişikliklerin ardından son derece güçlendi. Şampiyonu LoL 9.3’te zayıflatmayı düşünsek de sonunda, gücünü tam olarak ne kadar azaltmamızın gerektiğini saptayabilmek için onu biraz daha incelemenin iyi olacağına karar verdik. Zayıflatmalar büyük olasılıkla 9.4’te gelecek.

Yorum Yaz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER