CS: GO

Calyx: “Kimse Space Soldiers’ta yaşanan problemleri bilmiyordu.”

Space Soldiers ile kariyerinde zirve yapmış olan Calyx, XANTARES ve MAJ3R’in ayrılıkları ve kendi kariyeri hakkında açıklamalarda bulundu.

2014 yılından peri profesyonel olarak Counter Strike: Global Offensive oyuncusu olan Buğra “Calyx” Arkın, HLTV.org yazarlarından Benja‘nın sorularını cevapladı. Röportajda kendi geleceği ve Space Soldiers’ta yaşanan ayrılıklardan da bahseden Calyx, samimi açıklamalarda bulundu.


20 yaşındaki oyuncu Rifler rolünü üstleniyor. Bilmeyenler için rifler, takımdaki en iyi nişan alma kalibiyetine sahip, özellikle otomatik tüfeklerde ustalaşmış oyuncular bu rol için en uygun kişiler oluyor. NaVi’den flamie, FaZe’den NiKo bilindik riflerlar arasında yer alıyor.

Calyx HLTV Röportajı

Soru: Kariyerinde yeni bir sayfa açma kararınla başlayalım. Bu kararın arkasında ne gibi nedenler var? Takımın ile düzenli çalışıyor muydunuz? Maaş gibi etkenler sizi nasıl etkiledi?

“İyi sonuçlar alamadık ve kendimizi bir kısır döngünün içinde bulduk.” Calyx

Calyx: Neredeyse yedi aydır bağımsız olarak oynuyoruz ve bu sebeple herhangi bir maaş almadı. Bu süreç bizi ciddi şekilde etkiledi ve motivasyon sorunu yaşadı. Bu da aldığımız sonuçları etkiledi.

Space Soldiers’tan ayrılmamıza rağmen takım olarak açlışmalarımız her zamanki gibi devam etti. Ancak, bahsettiğim gibi sabit bir gelirimiz olmadığı için geçen yıl dışarıya yansıtmadığımız sıkıntılar psikolojik olarak bizi etkiledi. Bunun sonucunda kısır döngüye girdik, iyi sonuçlar alamadık ve kendimizi bulamadık.

İlginizi çekebilir: Beşiktaş Esports PUBG oyuncusu TomiL: “Herkesi öldürmek istiyorum.”

Soru: Takım ile hedeflerinin uyuşmadığını XANTARES gittiğinde mi yoksa daha sonra mı fark ettin?

Calyx: XANTARES ayrıldıktan sonra devam edebileceğimizi düşünüyorduk ancak bizi destekleyen bir takımımız yoktu ve istediğimiz sonuçları alamadık. Bir süre sonra MAJ3R’in de ayrılması gerekiyordu. Çünkü evlendi ve sorumlulukları arttı. Sürekli bir gelir kaynağı olmadan o da devam edemedi. Kısacası, bu kararı ben istemedim şartlar bu şekilde gerektirdi.

“Maaşlar ile ilgili tam görüşmeler devam ediyorken XANTARES bir anda BiG’in teklifini kabul etti.” Calyx

Soru: Sence tüm bu olanlardan XANTARES’mi sorumlu? Yoksa BiG için aranızdan ayrılışını anlayışla mı karşılıyorsun?

Calyx: XANTARES’in ayrılık sürecinde birçok organizasyonla görüşüyorduk. Buradaki en üzücü kısım, XANTARES belirli bir maaş beklentisine sahip olduğu için görüşmeler bu yönde yapılıyordu. Tam da görüşmeler bu yönde sonuçlanmaya yaklaşmışken XANTARES bir anca BiG’in teklifini kabul etti.

Bu hareketi yapmamış olsaydık, şu anda bir organizasyon için oynuyor olurduk. Bu ani haber, kadromuzda ufak bir değişiklik yapmamıza sebep oldu ve Katowive’de gösterdiğimiz kötü performansı kaçınılmaz hale getirdi. Bundan sonra organizasyonlar, bizimle görüşmelerine son verdi. Minor’den bir hafta önce ayrılışını haklı göremiyorum. Ama bu kararı sonradan alıp takımdan ayrılsaydı, ona destek olurdum.

İlginizi çekebilir: Neymar, CS: GO şov maçında tek başına 4 kişiyi alt etti ve raundu kazandırdı

Calyx: “Space Soldiers’ta yaşanan problemleri kimse bilmiyor”

Soru: XANTARES’in takımdaki diğer oyuncuların bazılarının kendisi kadar kararlı olmadığına dair yönelik eleştirilerine katılıyor musun?

Calyx: XANTARES oyuna gerçekten çok fazla zaman harcadı ve her zaman çok iddialıydı. Ancak diğer oyuncuların üzerinde negatif etkisi olabileceğini ya da herkesin kendi kadar zaman harcamasını bekleyemez. Bunu bir örnekle açıklayayım; günde altı ila sekiz saat arasında çalışacağız. O zamanda Faceit Pro League oynardık. Xantares, istisnasız her gün FPL’ye girerdi. Ancak yakın zamanda bu davranışını değiştirdiğini gördüm. Bu yüzden bu konudaki görüşü ve bakış açısı değişmiş olabilir.

Soru: Hala takım ile birlikta çalıştığınızı söylemiştin. Bu, o zamana kadar yeni bir ev bulamazsanız sizi ESL Pro League’de göreceğimiz anlamına mı geliyor?

Calyx: Takım şu anda bir yenilenme sürecinden geçiyor. Eğer bazı şeyleri oturtabilirsek, yeni takım arayışım devam ederken EPL’de profesyonel sahneye yakın olmak için yer almak istedim.

Soru: Birçok kişi sizi yükselen yıldız olarak görüyor ve bir sonraki XANTARES olacağınızı düşünüyor. Ancak birçok kişi de özellikle 2018’den sonra bu seviyeye ulaşamadığınıza inanıyor. Buna katılıyor musun? Eğer öyleyse bunun arkasındaki sebepler nedir?

Calyx: “Takım kadrosunun kimlerden oluştuğu, takımın hangi sırada yer aldığından daha önemli.”

Calyx: Space Soldiers’ta yaşadığımız problemlerin boyutunu gerçekten kimse bilmiyor ve biz de paylaşmıyoruz. Bu sorunların motivasyonumuza etkisi oldu ve dikkatimizi oyun dışı birçok gereksiz detaya kaydırmak zorunda kaldık. Haliyle kişisel performanslarımız düştü ve yeni bir organizasyon bulamadık. Ama bu bir bahane değil, her zamankinden daha iyi bir seviyeye gelmek için çok çalışacağım.

Soru: Biraz da geleceğin hakkında konuşalım. Bir takımda neye önem verirsin? En iyi ilk 30 takım arasında mı olmasını istersin? Ya da başka bir kriter?

Calyx: Takımın kimlerden oluştuğu, dünya sıralamasından çok daha önemli bir şeydir. Çünkü teklif yeni oluşan bir ekipten de gelebilir. Eğer ilk 30 takımda olunması gerekiyorsa sıralamayı birlikte de yükselebiliriz.

İlginizi çekebilir: woxic ve arkadaşları ESL One Cologne davetiyesini kaptı

Soru: Hem Avrupa hem de Amerika bölgesinden gelecek tekliflere açık olduğunu söylemiştin. Her iki bölgeden de benzer teklifler alsaydın hangi bölgeyi tercih ederdin?

Calyx: Benzer teklifler alırsam, daha başarılı olacağımı düşündüğüm takımı seçerdim. Bu arada 10 yıllık Amerika vizem var.

Soru: Son olarak, ingilizcen nasıl?

Calyx: Ben iyi seviyede olduğuna inanıyorum.

Kaynak: HLTV

Yorum Yaz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

BENZER İÇERİKLER