Diğer

Riot Games’in Cinsiyet Ayrımcılığıyla Başı Dertte

Daha önce cinsiyet ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle dava açılan Riot Games, bu sefer de soruşturmayı başlatan departmana gerekli bilgileri vermediği için gündeme geldi.

League of Legends yaratıcısı Riot Games, cinsiyet ayrımcılığı yapmaktan ötürü tarafına açılan davada gerekli belgeleri sunmadığı için tekrar dava edildi.


Kaliforniya, Amerika’da herkesin adil bir şekilde istihdam ve konut haklarından yararlandığını denetleyen departman tarafından açılan davanın sebebi 12 Haziran’da Yüksek Mahkeme’de şu şekilde belirtildi:

“Riot Games, Inc. ilgili departmana kadınlara erkeklerden daha az ödeme yapılıp yapılmadığının analiz edilmesi için gerekli bilgileri vermeyi reddetmiştir. Departman, bahsedilen bilgileri soruşturma kapsamında ödemelerdeki eşitsizlik, taciz, cinsel saldırı, oyuncu seçme ve promosyon sağlamada cinsiyet ayrımcılığı gibi iddialardan ötürü talep etmiştir.”

Riot Games ilgili departmanın telefonlarını açmadığını iddia ediyor

Her nasılsa, Riot Games Kotaku’ya durumu bambaşka bir şekilde aktardı. Soruşturmanın başından itibaren departmanla iyi niyetli bir şekilde iş birliği içerisinde olduğunu belirten Riot Games, açılan davadan ötürü oldukça hayal kırıklığına uğramış olduğunu da ekledi. Dahası, departmanı aradığını ancak telefonlarının açılmadığını iddia etti.

Olayın başına dönersek, Amerika’daki departman Ekim 2018’de Riot Games’e karşı resmi bir soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturmanın sebebiyse o zaman Riot Games bünyesinde bulunan beş ve önceki çalışanların şirkete ayrımcılık davaları açmasıydı. İddialar, davalının Kaliforniya Eşit Ücret Kanunu’nu çiğnediğini ve hatta bununla sınırlı kalmadığını ortaya koyan oldukça ciddi suçlamalardan oluşuyordu.

Hatta, Ağustos 2018’de Kotaku Riot Games’in “taciz kültürü” hakkında yazmış ve bünyesindeki hakları çiğnenen çalışanları desteklemişti. Yani bu iddialar pek de yeni sayılmaz. Ama görünüşe göre Riot Games’in bu durumu değiştirmek için çabalamaya niyeti yok. Ayrımcılığa karşı ‘sözde’ tutum sergilemek paçayı kurtarmak için tek başına yeterli olmuyor belli ki.

Riot’un güncel politikalarına baktığımızda da bünyesinde çalışan herhangi biri taciz veya cinsiyet ayrımcılığı hakkında şikâyette bulunduğunda, olay mahkemeye taşınmak yerine tahkim yöntemiyle ‘çözülmeye’ çalışılıyor. Yani davaya mahkeme değil, bizzat bir veya üç hâkim bakıyor ve uyuşmazlığın çözülmesi adına bağlayıcı bir karar veriyor. Ancak sorun şu ki, bu hâkimleri bizzat Riot görevlendiriyor, haliyle tarafsızlık hakkında kafada soru işaretleri oluşuyor ve kararlar tartışmaya sebep oluyor. Sadece geçtiğimiz Nisan ayında dahi, Riot iki ayrımcılık davasının firmanın tahkim kuralları gereği mahkemeye gitmesine engel oldu. Yüzlerce çalışan protesto maksatlı 7 Mayıs’ta iş yerini terk etti.

Esports Observer’in olay hakkında görüşlerini sormasına da cevap vermeyen Riot Games, şimdilik sessizliğini koruyor gibi.

Yorum Yaz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

BENZER İÇERİKLER