Dota 2

Vici Gaming, EPICENTER’da ikinci major şampiyonluğunu elde etti

EPICENTER Major’da şampiyon Vici Gaming! Bu galibiyetle beraber, Vici Gaming bu sezonki ikinci major turnuvasını kazanmış oldu.

Hem Team Liquid, hem de Vici Gaming inanılmaz bir EPICENTER Major macerası geçirdi. 2018-19 sezonunun son turnuvasında, finalde karşılaşan ikili arasından ise Vici Gaming daha hazırlıklı görünen taraftı. Vici, Liquid’i finalde mağlup ederek bu sezonki ikinci major turnuva galibiyetini elde etti.


Vici, DPC sezonunda hep kendini gösteren bir takımdı, fakat sezonun ortalarına kadar asıl oyunlarını hiç sergileyemediler. Oynadıkları StarLadder Kiev Minor turnuvasındaki başarılarını takiben, DreamLeague Season 11 Major turnuvasını kazanan Vici, sezonun en güçlü takımlarından biri olduğunu göstermeye başladı.

Liquid de aynı şekilde sezon boyu kafaya oynayan takımlardan biriydi. Fakat, EPICENTER turnuvasına gelirken, son iki yıldaki ilk kadro değişikliklerini yaşadılar. Takım, uzun süreli oyuncuları Lasse “MATUMBAMAN” Urpalainen’i yolladıktan sonra, Aliwi “w33” Omar’ı takıma dahil etti.

Vici, Upper Bracket son maçında Liquid’i mağlup ederek turnuvanın büyük finaline katılmaya hak kazanmıştı. Liquid ise Lower Bracket son maçında Virtus Pro’yu süpürerek, Vici’nin büyük finaldeki rakibi olmuştu.

Serinin ilk maçı Liquid adına oldukça iyiydi. Amer “Miracle” Al-Barkawi, takımın yıldızı olarak önemli ölçüde katkı yaptı. Anti-Mage seçimiyle Çinli ekibin üstüne üstüne giden Miracle, haritanın her yerindeydi. Liquid’in geri kalan 4’lüsü de, karşılaşmalarından üstün çıktı ve Liquid ilk maçı zorlanmadan kazanarak 1-0 öne geçti.

İkinci maça başlarken, Vici seriyi eşitlemekte kararlıydı ve daha maçın başlangıcından itibaren bunu hissettirdi. Daha dakika 27’yi gösterirken, Vici’nin 26 skoru vardı. Oyunu erkenden domine ederek seriyi eşitleyen Vici’de ikinci maçın en etkili isimleri Grimstroke ve Centaur Warrunner performanslarıyla Ding “Dy” Cong ve Zhou”Yang” Haiyang oldu.

Üçüncü maçta seri kızıştı

Bir tarafın sürekli domine ettiği ilk iki maçın aksine, üçüncü maçta işler kızışmaya başladı. Ekipler karşılıklı skor takasları yaptılar ve iki taraf da maça ortak oldu.

Elder Titan performansıyla Dy, Kuro “KuroKy” Takhasomi’yi ikinci kez üst üste domine etti ve Vici’nin geri kalanının takım savaşlarında daha rahat oynamasını sağladı. Liquid cephesinde w33’nin Timbersaw performansı Vici’ye sıkıntılar yaşatsa da, sürekli olarak savaşlardan uzak tutuldu ve Vici oyunu bitirdi.

2-1 geri düşen Liquid, dördüncü maçta daha iyi bir kompozisyon kurup, seriye tekrardan ortak olmalıydı.

Liquid, Miracle’ın ellerine Arc Warden verdi ve bu seçim maç boyunca koridorları itik tutmalarını sağladı. Dördüncü maç Liquid adına hiç de kolay değildi, zira Vici’nin sürekli olarak skor almasından dolayı bütün maçı geriden oynuyorlardı.

Bu maç neden skor almanın bir stratejinin ana temeli olmadığını gösterdi. KuroKy, takımının skor almaktan ziyade, haritadaki objektiflere yönelmesine öncülük etti. Bu strateji de Liquid’in oyun sonunda geri dönmesini ve seriyi beşinci maça götürmesini sağladı.

Fakat, son maçta Vici Gaming kendi stiline göre neredeyse kusursuz bir kadro kurdu. Liquid, aynı anda Morphling, Leshrac ve Mars ile uğraşmak zorunda kaldı. Bu üçlü Liquid’in seriyi kazanma şansını tamamen yok etti. Mars yalnızca bir defa öldürülebildi ve Vici’nin geri kalanı koridorları ittirerek 35-10 skor avantajıyla seriyi bitirdi.

Böylece, Vici bu sezonki ikinci major galibiyetini elde etti ve DPC sıralamasında Team Secret ve Virtus Pro’nun ardından üçüncü sıraya yükseldi. Liquid ise, LGD Gaming ve Fnatic’i geride bırakarak beşinci sıraya yerleşti.

Takımı finalde kaybetmesine rağmen, Miracle- etkinlik boyunca gösterdiği üstün performanstan dolayı turnuvanın MVP’si seçildi.

İki takım da The International 2019 başladığında üst sıra takımı olarak turnuvada yer alacak. The International 2019, 15 Ağustos 2019 tarihinde Çin’in Şangay kentinde başlayacak.

Yorum Yaz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

BENZER İÇERİKLER