Diğer

Avrupalı araştırmacılar, oyun bağımlılığını tedavi edebileceklerini düşünüyorlar

Alman araştırmacılar, yaptıkları deneyde oyun bağımlılığına bir cevap bulduğunu iddia ediyor.

Alman araştırmacılar, 143 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen deneyin ardından, oyun bağımlılığının çaresini bulduklarını iddia ediyorlar.


Video oyun bağımlılığı bir mizah malzemesi olabilir, fakat kendisi ve internet bağımlılığı birçok insan için büyük birer problem.

Şimdi ise, Almanya’da yapılan bir klinik çalışma, hastaların bilişsel terapiye alınarak “tedavi edilebileceğini” vadediyor.

Tedaviyi nasıl buldular?

Araştırmacılar, yaş ortalaması 26 olan, internet 143 erkeği deney altına aldı. Deneklerin hepsi internet ve oyun bağımlılığından şikayetçi olarak, psikososyal bozukluk ve depresyon yaşadığını rapor etti.

Deneklerin yarısı kontrol grubu olarak kullanıldı ve diğer yarısı da kısmi olarak oyun ve internet yoksunluğu içeren tedaviyi gördü. Bunların yanı sıra, grup terapileriyle beraber, teke tek terapiler de yer aldı.

Video oyunlarını ve interneti deneklerin hayatlarından tam anlamıyla silmektense, deney süresince bunlarla olan ilişkileri değiştirilmeye çalışıldı.

Araştırmacılar yaptıkları açıklamada, bu problemin son derece ciddiye alınması gerektiğini belirttiler:

“Bilgisayar oyunları oynamaktan çok zevk alıyor olmanız, otomatik olarak onlara bağımlı olduğunuz anlamına gelmediğini belirtmek oldukça önemli. Oyunlara ve internete bağımlılık seviyesinde bağlı olan grup, yalnızca azınlıktan ibaret. Aynı zamanda, bu hastaları ciddiye almak ve onların acı çektiklerini ve yardıma muhtaç olduklarını kabul etmek de aynı derecede önemli. Bunun dışında bir tutum, yalnızca cehalet olurdu.”

Araştırma, spesifik olarak yalnızca video oyunu bağımlılığına odaklanmamış ve oldukça kısa süreli bir süreçte gerçekleşmiş. Bu sebeple, araştırmacılar daha net sonuçların alınabilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Araştırmayla ilgili başka bir problem ise, katılımcıların hepsinin erkek olması.

Daha tutarlı ve gerçekçi sonuçların alınabilmesi adına kadınların da katılımının önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Yorum Yaz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER