Espor Haber

Mobil espor oyunları 2018’de 15 milyar doların üzerinde kazandı!

Şaşırtıcı bir rapor ile mobil espor oyunlarının PC espor oyunlarını kazanç olarak geride bırakmak üzere olduğu ortaya çıktı. Detaylar haberimizde…

Oyunseverlerin espor denildiğinde genelde aklına League of Legends, CS: GO ve Fortnite gibi rekor kıran oyunlar geliyor. Mobil oyunların 2018 yılında 15 milyar doları aşan bir ödül havuzu olduğunu söylediğimizde ise bu düşünce biraz değişeceğe benziyor.


İlginizi çekebilir: Macera Yeniden Başlıyor: World of Warcraft® Classic Şimdi Yayında

Niko Partners tarafından hazırlanan bir rapor, küresel alan içindeki mobil sporların gelişiminin ortalığı yıktığı görülüyor. Raporda, mobil espor endüstrisinin 2018’de 15.32 milyar dolar kazandığı ve bunun 5 milyar doların Çin’den geldiği belirtildi.

2018’deki toplam mobil oyun gelirinin yüzde 25’inden fazlası Arena of  Valor ve Clash Royale gibi mobil espor oyunlarından geldi.

“Bu rapor, mobil spor sektörünün, ticari sektördeki en hızlı büyüme sektörü olacağını öngörüyor. Bir mobil espor patlaması, mobil esporları küçük bir sektörden kitlesel pazara itmek için hazırlanıyor.”

Mobil cihazlarda PC ve konsollardan daha fazla oyuncu bir araya geldiğinde, bu öngörü gerçek olabilir. Niko Partners’a göre, yalnızca Çin’de, mobil oyuncular PC kullanıcılarının neredeyse iki katı bir oranında atıyor.

İlginizi çekebilir: Epic Games’ten Steam değeri 62 TL olan iki oyun ücretsiz!

Mobil esporlar, PC esporlarını geride mi bırakıyor?

Riot Games’in popüler MOBA’sı League of Legends 2018’de 1,9 milyar dolar kazandı. Bu rakam Çin’in yaratıcısı olduğu Arena of Valor ile karşılaştırıldığında League of Legends’ın geride kaldığı görülüyor.

Cep telefonlarının bu kadar hızlı bir şekilde büyümesiyle, bir Clash turnuvasının, diğer bazı büyük espor etkinliklerden daha fazla koltuk sattığını görmek hiç de şaşırtıcı olmaz.

Yorum Yaz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

BENZER İÇERİKLER