Oyun Haber

Gears 5, işitme engelliler için yapılmış en iyi oyun olabilir

Gears of War oyunlarından beklendiği üzere Gears 5’de patlamalar ve şiddet ile dolu. Oyun aynı zamanda işitme engelli dostu!

Oyunların erişebilirlik seçeneklerini değerlendiren bir site, Gears 5’e büyük bir firmadan çıkan bir oyun olarak ilk tam puanını verdi.


“Can I Play That” oyunların işitme ve hareket engeli gibi sorunlara sunduğu erişebilirliği ölçen bir kurum. Sitenin baş editörü Courtney Craven tarafından test edilen Gears 5 işitme engeli konu olduğunda ödülü eve götüren ilk triple-A oyun seçildi.

Editör, “Her konuda doğru hareket etmişler” yorumunda bulundu ve “Gears 5’te işitme engeli konusunda geliştirilmesi gereken bir tek bile bir şey bulamadım” diye ekledi.

Bunun çoğu Gears 5’in alt yazılarında yatıyor. Doğal olarak bütün karakter diyalogları alt yazılı fakat Gears 5 orada durmuyor. Oyun, ekran dışından biri konuştuğunda bunu işaret ediyor. Örnek olarak Kait sizinle radyo üzerinden konuştuğu zaman oyun bunu işaret ediyor.

Gears 5, işitme engeliller için yapılmış en iyi AAA oyun

Radyo frekansları ve bozulmalarıyla beraber karakterlerin çıkardıkları sesler de alt yazı olarak belirtiliyor. Kait kıvranarak acı çektiğinde bile alt yazıyla bunun bilgisi oyuncuya veriliyor.

Örnek: “Kait: <hafif bas ağrısı.>”

Craven’a göre belki de en hoş detay müziğin durulmasının bile alt yazıyla belirtilmesi olmuş. Oyun, alt yazıyla “müzik duruldu” yazarak oyuncuya kavganın bittiğini ve yeniden keşfetmeye dönebileceğini işaret ediyor.

İlginizi çekebilir: Gears 5’e popüler oyun sitelerinin verdiği inceleme puanları

Craven, başka farklı alanlarda da Gears 5’in kendisini erişebilir kılması açısından çok iyi işler çıkardığını belirtiyor. Alt yazılar (font büyüklüğü ve arkaplanı) herhangi bir sinematik veya oyun içeriği başlamadan önce bir ekran içerisinden ayarlanabiliyor aynı zamanda bu ekrandan Microsoft Adaptive Controller ayarlaması da yapılabiliyor. Gears 5 aynı zamanda size açılan atesin geliş yönüyle alakalı da görsel ipuçları veriyor böylelikle ses yönünü dinlemeye ihtiyacınız kalmıyor.

Kaynak: pcgamesn.com

Yorum Yaz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

BENZER İÇERİKLER