Oyun Haber

Blizzard, WoW Classic’e DDoS saldırısı yapanların peşine düştü

WoW Classic DDoS mağdurları için umut olacak bir mesaj yayımlandı.

Blizzard, Worlds of Warcraft Classic oyuncularına DDoS saldırısı düzenleyen kötü niyetli oyunculara cezayı kesiyor. Yapımcı şirket, Overwatch ve World of Wardcraft Classic oyuncularının maruz kaldığı saldırılarlar ilgili bir güncelleme yayımladı.


Blizzard, DDoS saldırısına maruz kalanlar için müjdeyi verdi

19 Eylül tarihinde WoW forumlarında bir duyuru yapıldı. 19 Eylül tarihinde yayımlanan duyuruda WoW Topluluk Müdürü Kaivax, DDoS saldırısına maruz kalan oyuncuları sevindirecek açıklamayı yaptı.

Kaivax, Blizzard güvenlik ekibinin, DDoS saldırılarının kaynağını doğru bir şekilde takip etmek için uluslararası kolluk kuvvetleriyle* birlikte çalışmaya başladığını açıkladı.

*Kolluk kuruluşu, ülkelerdeki rejime göre değişmekle birlikte; genel anlamda, bir devlette emniyet ve asayiş ile ilgili yasaları uygulamaktan sorumlu genellikle silahlı devlet kuruluşlarıdır. Bu kurum ve kuruluşların yaptığı hizmetlerin tümüne polislik hizmetleri denilmektedir.

Kaivax, DDoS saldırılarını “yoğun internet trafiği ile sunucunun normal trafiğini bozmaya yönelik kötü amaçlı bir girişim” olarak nitelendirdi. Kaivax, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Birkaç gün içinde yetkililer, şüphelileri başarılı bir şekilde tespit edip cezalandırabilecek. Sabrınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.”

Saldırılar nasıl başladı?

DDoS saldırıları ilk olarak 7 Eylül tarihinde başladı. Bu tarihte WoW Classic oyuncuları, sunucuya bağlandıkları halde sunucu içindeyken önyükleme sorunları yaşadıklarını bildirmeye başladılar.

Overwatch oyuncuları ise eş zamanlı ağ dengesizliklerini rapor ettiler. Oyuncular, oyun esnasında sunucuda oldukları halde “tekrar bağlan” uyarısı alıyorlar ve tekrardan sunucuya bağlanamama sorunu yaşıyorlardı. Bu durumda birçok oyuncunun bir kerede fazlasıyla puan kaybettiği varsayılıyor.

Blizzard, DDoS saldırılarını doğruladı

Yapımcı şirket, öğle saatlerinde sunucudaki bozulmaların DDoS saldırılarından kaynaklandığını doğruladı.

8 Eylül tarihinde Twitch’te canlı yayın sırasında Overwatch League playoff müsabakalarında yayını etkileme potansiyeli olan başka bir DDoS saldırısı gündeme bomba gibi düştü.

Bunun üzerinden birkaç saat geçtikten Blizzard, bunun bir DDoS saldırısı olduğunu doğruladı. Çok geçmeden tüm sunucular tekrardan erişilebillir hale getirildi.

DDoS saldırılarını düzenleyen kişinin şu an gözaltında olduğu iddia ediliyor. Blizzard’ın yaptığı anlaşma doğrultusunda oyuncular ilerleyen dönemde daha iyi bir oyun deneyimine sahip olabilecekler. Yapımcı şirket, oyuncularının huzur içinde oyunun tadını çıkarabilmesi adına elinden gelen her şeyi yapıyor gibi görünüyor. Bakalım ilerleyen günler neler gösterecek.

Kaynak: Dexerto

Yorum Yaz

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

BENZER İÇERİKLER